Text na svatební oznámení
Nevěsty se zdaleka nejčastěji ptají, zda lze změnit text na svatebním oznámení. Text může být samozřejmě libovolný a dokonce je některé detaily naprosto nutné změnit, jako například jména, datum a místo svatby. Tato nejčastější otázka v tiskárnách je tedy spíše projevem nejistoty co přesně na pozvánce na svatbu uvést. Rozhodnout se, jaký text na svatební oznámení bude ten nejvhodnější, nemusí být jednoduché. Vždy chceme povědět totéž, tedy kdo si bere koho, kdy bude svatba a kde, ale je zde i snaha trochu se odlišit. Výběr vhodného textuje však velmi subjektivní. Pro inspiraci si můžete pročíst následující ukázky. Zvítězí většinou varianta, která je vám nejblíže pocitově.
Společnou cestou jít, v lásce svůj život žít,
splnit si krásný sen, to vše v tento den
26. července 2024 ve 13:30 hodin
na zámku Liblice.
Potkali jsme se, zamilovali jsme se, bereme se,
dne 11. června 2024 ve 12 hodin
na zámku Konopiště.
oznamují, že jim končí vznešené „Já“
a začíná prosté, ale o to krásnější „My“
dne 14. června 2024 v 11.30 hodin
na palubě lodi GreenYacht v Praze
oznamují,
že své dosavadní spolužití zlegalizují
dne 23. října 2024 v 11.00 hodin
na zámku v Brandýse nad Labem.
Svobodu jsme si již vyzkoušeli,
manželství ještě neznáme,
a proto se vzít hodláme.
Dne 1. září 2024 ve 12 hodin
na Staroměstské radnici v Praze.
Vybírá svatební oznámení rozum nebo srdce?
Výběr svatebního oznámení není sice tak důležitý, jako volba životního partnera, avšak společensky se znemožnit lze nesprávným výběrem docela snadno. Nikdy však není pozdě na změnu. Svatební oznámení by mělo být v první řadě vkusné. Jak poznat, že je svatební oznámení vkusné? Když si je prohlížíte, je to jako byste hleděli na obraz v galerii a snažili se vstřebat jeho energii. Je sice těžké objevit v moři nevkusu, komerce a kýče něco, co má alespoň trochu blízko k opravdovému umění (tj. něco, co rozvibruje naše srdce skrze rozumem nedefinovatelnou harmonii vtisknutou do obrazu výtvarníkem), ale kdo si dá práci, vkusné svatební oznámení objeví. Při výběru nespěchejte. Dejte vždy vedle sebe dvě oznámení a srdce napoví.
Vše podpisem zpečetí a slůvko ano vysloví,
Radka Nevěstová a Zdeněk Ženíšek,
dne 1. srpna 2024 ve 12 hodin na zámku Lednice.
Chceme dál společně žít,
milovat se a ctít,
své ano si proto chceme říct,
dne 8. května 2024 v 11 hodin
na Chodovské tvrzi v Praze.
Prstýnky zlaté a první polibek manželský
si vymění dne 1. července 2024 ve 12 hodin
na Staroměstské radnici v Praze.
oznamují, že své cesty životní v jednu spojí,
dne 1. září 2024 v 11 hodin v Kutné Hoře
Máme pro Vás překvapení,
bude velká sláva,
Zdeněk Ženíšek se 8. března 2024 žení,
Radka Nevěstová se vdává.
Obřad začíná ve 12 hodin
na Staroměstské radnici v Praze.
Jaký je nejčastější text na svatební oznámení?
Chcete-li si být jisti, že text bude všemi považován za vhodný a důstojný takové významné události, jakou svatba bezesporu je, vyberte si nejpoužívanější text ze všech. Jedná se o formální způsob pozvání na svatbu, který se hodí za všech okolností. Je stručný, jednoduchý, bez nadbytečné zdobnosti:
si dovolují oznámit,
že budou oddáni
dne 3. října 2024 ve 13 hodin
na zámku Červená Lhota.
Výše uvedený text je standardní oznámení o svatbě, které zároveň díky uvedení místa a hodiny obřadu je pozváním na obřad. Pokud chcete mít tajnou svatbu bez hostů, neuvádějte místo ani čas. Taková svatební oznámení jsou však velmi vzácná. Mnohem běžnější je oznámení o již proběhlé svatbě, které se rozesílá přirozeně až po svatbě.
oznamují,
že byli oddáni
dne 3. října 2024
na zámku Konopiště.
Povšimněte si, že v tomto případě se již neuvádí hodina obřadu.
Jaké texty bývají součástí oznámení?
Mladí snoubenci často tápou co se týče adres. Adresa nebo adresy uváděné ve spodní části oznámení nejsou adresou obřadního místa! Adresa obřadního místa se uvádí jen výjimečně a sice když jde o místo neznámé nebo nové. Lze ji připsat hned za název místa přímo v textu. Pokud však adresu uvedete dolů pod text, bude si většina svatebčanů (zejména starší generace) myslet, že je to adresa kde bydlíte a kam je tedy možné zaslat tištěné blahopřání k svatbě.
Někdy se na oznámení objevují i další informace jako je např. webová stránka snoubenců s detaily ke svatbě, zejména k její organizaci. Často také bývá součástí takové stránky seznam přání, jejichž splnění by snoubence potěšilo formou svatebních darů.
Na co si dát při psaní pozor?
Mnoho nevěst a ženichů píše slovo kostel, zámek, kaple s velkými prvními písmeny. Podle pravopisných pravidel je to však nesprávně. Viz příklad se slovem kostel (odkaz na stránku Ústavu pro jazyk český).
Měsíc, kdy bude svatba, je lépe rozepsat slovem než jen číslicí. Lidé neradi přemýšlejí. Pro leckoho může znamenat nutnost "přepočítat" o který měsíc se jedná zdrojem fatální chyby.
Napsat 3. října je tedy vhodnější než 3. 10. .
Co je pozvánka a jak se liší od oznámení?
Často se to nešťastně zaměňuje, protože svatební oznámení je zároveň pozváním na obřad. Pozvánka jako samostatná tiskovina, je však něco jiného než oznámení. Snoubenci chtějí mít přirozeně co nejvíce "diváků" na obřadu, ale ne všechny mohou zvládnout bezprostředně po svatbě pohostit. Proto byla vymyšlena veskrze užitečná věc, která se nazývá pozvánka ke svatebnímu stolu. V České republice a na Slovensku je tato tradice dobře známá a široce respektovaná. Kdo není pozván ke svatebnímu stolu, zpravidla se nebude po obřadu snažit ke stolu dostat. A stejně tak kdo není pozván na odpolední (nebo večerní) oslavu, také se nebude snažit se tam nějak bokem připlést. (Kdo dostal pozvání ke svatebnímu stolu, je zván zároveň i na odpolední/večerní oslavu a není potřeba dávat těmto pozvaným navíc ještě další pozvánku.)
Na pozvánkách se nejčastěji uvádí tyto texty:
Srdečně Vás zveme
ke svatebnímu stolu.
Přijměte naše pozvání
ke svatebnímu stolu.
Pozvánku na odpolední/večerní oslavu dáváte pouze těm hostům, kteří nejsou zváni ke svatebnímu stolu! Proč? Protože hosté, kteří na svatební oběd jdou, vědí, že mohou zůstat až do pozdních hodin (nebo i do rána, když se oslava pěkně rozjede).
Srdečně Vás zveme
na večerní oslavu,
která se koná od 17 hodin
v restauraci Diamant,
Drahokamová 15, Zlatníky.
Srdečně Vás zveme
na odpolední pohoštění od 15 hodin.
Jak si nezadělat na ostudu
Mezi nevěstami a ženichy se najdou tvořivci, kteří jsou ochotní obětovat velké množství času domácí tvorbě svatebních oznámení. Snad v záplavě opojení z tvořivé energie při tom zapomínají na skutečnost, že dosáhnout esteticky kvalitního vzhledu oznámení je něco trochu jiného, než mít radost, že se jim náhodou povedlo vybrat nějaké zvláštní písmo nebo nakreslit obrázek. Příjemci svatebních oznámení stejné emoce, které prožíváte při tvoření, bohužel nemohou prožít. Jediné, čím je můžete oslovit a naladit, je estetická kvalita díla. Avšak dosáhnout úspěchu v tomto směru je mimořádně náročné. Jsou k tomu zapotřebí nikoliv dny, ani týdny či měsíce vytrvalé tvorby svatebních tiskovin, ale řada let!
Setkáváme se s amatérskou tvorbou nevěst a ženichů poměrně často. Výjimečně se sice něco povede, ale většinou domácí díla působí nedobře, dětinsky až tragicky, zkrátka nevyzrále. Pokud jste se také vydali touto trnitou cestou, potom než svatební oznámení vypustíte do světa, zkuste se poradit s přáteli, o kterých víte na sto procent, že vám řeknou na rovinu co si myslí a co cítí. Nepodaří-li se vám dosáhnout esteticky dostatečné kvality, zvažte, zda by nestálo za to obrátit se na profesionály, kteří tvoří svatební tiskoviny mnoho let a mají přeci jen nějakou tu zkušenost a dokáží zajistit, že se (byť nevědomky) neztrapníte. Chcete-li za každou cenu dostat na oznámení něco osobitého, bývá schůdnější zvolit katalogové oznámení a doplnit na něj nějaký váš obrázek či symbol, než vymýšlet oznámení od nuly.
Podívejte se na ukázky, jak texty vypadají na svatebních oznámeních.